Podatek od wygranej jakie zasady obowiązują?
Na podstawie przepisu art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zyski lub przychody z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych oraz nagród związanych z promocją sprzedaży, uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% wartości nagrody lub wygranej.
W konsekwencji dochody polskiego rezydenta z tytułu wygranej w konkursie zagranicznym podlegają opodatkowaniu tylko w kraju zamieszkania, czyli w Polsce. Taki dochód powinien zostać wykazany w zeznaniu rocznym jako przychód z innych źródeł, chyba że zastosowanie znajdą przepisy umożliwiające zwolnienie z podatku.
Zwolnienia podatkowe dla wygranych
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), osoby wygrywające w konkursach mogą być zwolnione z obowiązku opodatkowania. Zwolnienie to zostało uregulowane w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy, który określa warunki, w których nagrody i wygrane w konkursach nie podlegają opodatkowaniu.
Zwolnienie z podatku dochodowego przysługuje w przypadku wygranych w konkursach, grach i loteriach organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu oraz w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług, jeśli wartość jednorazowej wygranej lub nagrody nie przekracza kwoty 2000 zł.
W sytuacji, gdy wygrana nie przekracza 2000 zł, nie ma potrzeby zgłaszania jej do opodatkowania. Warto jednak pamiętać, że zwolnienie to nie dotyczy wszystkich konkursów, a jedynie tych, które zostały wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Przy definiowaniu warunków zwolnienia z podatku dochodowego należy więc każdorazowo zapoznać się z regulaminem konkursu i jego założeniami.
PIT przy nagrodzie: obowiązki płatnika
Jeśli nie spełnione zostaną warunki zwolnienia z podatku dochodowego w przypadku wygranej w konkursie, osoba wypłacająca nagrodę jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego. Podatek ten powinien zostać wykazany w deklaracji zbiorczej PIT-8AR.
W sytuacji, gdy zryczałtowany podatek dochodowy zostanie pobrany, nie ma potrzeby wystawiania informacji dla podatnika, takiej jak PIT-11 czy jakakolwiek inna informacja.
Opodatkowanie gier hazardowych
Gry hazardowe są regulowane przez specjalne przepisy, zwłaszcza w przypadku gier losowych, do których zalicza się loterie pieniężne, gry cylindryczne, gry liczbowe, gry w kości, gra bingo pieniężne, gra telebingo, loterie fantowe, gra bingo fantowe, loterie promocyjne i loterie audiotekstowej, gdzie wynik zależy od przypadku. Opodatkowaniu podlegają urządzanie takich gier, z wyjątkiem urządzania loterii promocyjnych, loterii fantowych i gry bingo fantowe oraz urządzania pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera, oraz udział w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera.
Stawka podatku od gier zależy od rodzaju gry, np. dla loterii fantowej i gry bingo fantowe wynosi 10%, dla loterii pieniężnej – 15%, dla gry liczbowej – 20%, a dla gry bingo pieniężne, gry telebingo, loterii audiotekstowej i pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera wynosi 25%. Zakłady wzajemne na sportowe współzawodnictwo zwierząt na podstawie zezwoleń udzielanych wyłącznie na ich urządzanie podlegają stawce 2,5%, natomiast zakłady wzajemne inne niż dotyczące sportowego współzawodnictwa zwierząt na podstawie zezwoleń udzielanych wyłącznie na ich urządzanie podlegają stawce 12%.
Podatnicy powinni składać deklaracje podatkowe dla podatku od gier oraz obliczać i wpłacać podatek od gier miesięcznie na rachunek właściwego urzędu skarbowego w przypadku wygranych. Podmioty urządzające gry liczbowe są zobowiązane do obliczenia i zapłaty podatku od gier wstępnie za okresy dzienne, nie później niż w terminie 10 dni od dnia losowania. Natomiast podmioty urządzające turniej gry pokera muszą złożyć deklaracje podatkowe dla podatku od gier oraz obliczać, pobierać i wpłacać podatek od gier na rachunek właściwego urzędu skarbowego jako płatnik.
Poker za granicą: jakie podatki?
Należy zaznaczyć, że gra w pokera online zorganizowana na terytorium Polski jest legalna i podlega przepisom ustawy o grach hazardowych. Dochody uzyskane z takiej gry podlegają opodatkowaniu.
Z kolei w przypadku uzyskania dochodów z gry stacjonarnej w pokera, polska ustawa o grach hazardowych nie ma zastosowania, a należy opodatkować takie świadczenie PIT. Jednakże istnieje zwolnienie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 6a ustawy o PIT, gdy gra została zorganizowana i przeprowadzona przez uprawniony podmiot zgodnie z przepisami o grach hazardowych obowiązującymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.